Google Adwords Nedir?

Google’ın arama sonuçlarında ve iş ortaklarında sunduğu reklam yayın sistemine Google Adwords Denir. Google sonuçlarında olabileceği gibi anlaşmalı çok sayıda web sitelerinde de reklamların çıkması bu sistem ile sağlanabilir.

Artık insanlar internet ortamında farklı arama motorlarını kullanarak farklı anahtar kelimelerle aramalar yapıyorlar.

Bildiğiniz gibi Google bu anlamda birçok kişi tarafından bilinen ve internet ortamında en çok kullanılan arama motoru ünvanını elinde bulunduruyor.

Google Adwords, belli limitler içinde kullanılan metin türünde olan başlık,site alan adı ve açıklama satırlarından oluşur.

Google’a vermiş olduğunuz reklam kullanıcılar gördüğünde değil,kullanıcıların o reklamı tıkladığında tıklama başına (TBM) belirlenen ücretin ödemesini yaparsınız.

Tıklama başına ödenen ücret kullandığınız anahtar kelimeler arasında yaşanan rekabete göre belirlenen ücreti ödersiniz.

Adwords Nasıl Çalışır?

Google Adwords’ün nasıl çalıştığını anlamak ve reklam bütçenizi verimli bir şekilde ayarlamak için anahtar kelimeler, sıralama ve yerleşimler gibi önemli hususlar hakkında bazı özellikleri bilmemizde yarar vardır.

Seçmiş olduğunuz kelimelerle, aratılan anahtar kelimeler özdeşleştiği zaman reklamlarınızın görünmesi ve sitenizin yukarılara çıkma ihtimali o oranda artacaktır.

Anahtar kelimelerinizin rakiplerinize oranla ürünlerinize has özel kelimelerden seçilmesi durumunda, arama sonuçlarının yanında, reklamlarınızın görünme ihtimali o derece yükselir.

Aynı anahtar kelimelerle sizden başka rakiplerinizin de  reklam vermesi gibi durumların olabileceğini akılda tutarak, Google Adwords’a reklam verirken, diğer reklam verenlerin  kendi anahtar kelimelerini, bu anahtar kelimelerden oluşan grupları ve bu kelimeler için ödeyecekleri alt ve üst limitleri iyi hesaplayarak, diğer rakiplerinizle rekabet edecek oranlarda belirlemeniz gerekir.

Eğer aynı anahtar kelime birden fazla reklam veren tarafından kullanıldıysa, bu durumda Google reklam sıralaması yöntemine gider.

Reklam sıralaması; reklamların sayfada gösterildiği reklamınızın konumunu ve reklamlarınızın gösterilip gösterilmeyeceği hususunu belirlemek için kullanılan bir değerdir. Anahtar başına tıklama teklif tutarınız,

Kalite Puanı gibi özellikleri ve uzantılar ile diğer reklam biçimlerinin beklenen etkisi kullanılarak hesaplanır.

Bu sıralama süreci içerisinde Google, reklam verenler tarafından belirlenen anahtar kelimelerin içerisinde aranan kelimeyle ilgili en benzer veya yakın  kelimeyi seçer.

Sıralama sürecine girildikten sonra reklamınızın görüntülenip görüntülenmeyeceği,eğer görüntülenecekse hangi sırada görüntüleneceğini şu  iki özelliği dikkate alarak belirler bunlar:anahtar kelime için belirlediğiniz en yüksek ücret limitiniz diğeri ise reklamınızın aranan kelimeye olan yakınlığının belirlediği kalite skorudur.

Bu özelliklerin dışında reklam uzantılarınızın da önemi vardır. Reklam uzantıları; reklamınızla birlikte adres bilgileri, telefon numarası, mağaza değerlendirmesi gibi firmanızla ilgili diğer bilgilerde önemli dikkate alınacak bilgilerdir.

Reklam için hazırladığınız metnin anahtar kelimelerle tamamen alakalı olmasına dikkat etmelisiniz.Kullanıcıların yaptıkları aramalar ile firmanız reklamı için hazırladığınız  reklam ve içerikleri ne kadar alakalı ise alacağınız trafik o derecede çok olacaktır.
Google Adwords sistemi, reklamlarınızın kaç kez görüntülendiğini, kaç kez tıklandığını, size ne kadar maliyet oluştuğu gibi bütün bilgileri sunar. Bu vesileyle, kaç liralık reklam harcaması yapmanız karşılığında, reklamınızın kaç kez görüntülendiğini ve sitenize kaç kişinin geldiği açık ve detaylı bir şekilde bu bilgileri görebilirsiniz.